Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycan Əlil Ziyalılar İctimai Birliyi tərəfindən “Görmə üzrə fiziki məhdudiyyəti olan qızlara və qadınlara sosial dəstək” layihəsi icra olunur.Görm
Layihə çərçivəsində görmə üzrə fiziki məhdudiyyəti olan 8 qız və qadına özünəxidmət, gigiyena, evdarlıq və kulinariya üzrə təlimlər təşkil edilib.
Təlimlər vasitəsilə həmin xanımlara isti və soyuq qəlyanaltılar, salat və şirniyyatların hazırlanması, ütüləmə, xırda tikiş, çay və yemək süfrələrinin hazırlanması, eləcə də süfrə arxasında yemək etiketi qaydaları öyrədilib. Təlimlərə cəlb edilən psixoloq və sosial işçilər gözdən əlil xanımlarla sosial mövzuda müzakirələr apararaq onlara mənəvi dəstək göstərib. Təlimləri tamamilə görmə qabiliyyəti olmayan kulinar-pedaqoq Günay Məmmədova aparıb.
Görmə qabiliyyətini illər öncə tamamilə itirən Günay Məmmədova, öz üzərində işləyərək qaranlıq həyat şəraitinə tam inteqrasiya olub və kulinariya sahəsində bir sıra layihələrdə uğur qazanmış peşəkar pedaqoq olaraq, təlimlərdə iştirak edən xanımlara praktik dəstək göstərib.

При финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики Общественным Союзом Интеллигенции с ограниченными возможностями по зрению реализуется проект «Социальная поддержка девушек и женщин с нарушениями зрения».
В рамках проекта 8 девушек и женщин с нарушениями зрения прошли обучение по уходу за собой, гигиене, ведению домашнего хозяйства и приготовлению пищи.
Путем обучения этих дам обучали приготовлению горячих и холодных закусок, салатов и сладостей, глажке одежды, мелкому шитью, приготовлению чайных и обеденных столов, а также правилам пищевого этикета за столом. Психологи и социальные работники, участвующие в тренингах, провели дискуссии по социальным вопросам с женщинами с нарушениями зрения и оказали им моральную поддержку. Обучение провел полностью слепой кулинарный педагог Гюнай Мамедов.
Гюнай Мамедова, много лет назад полностью потерявшая зрение, полностью влилась в темные условия жизни, работая над собой, и как профессиональный педагог, добившаяся успеха в ряде проектов в кулинарной сфере, оказывала практическую поддержку дамам-участницам конкурса.