Gəncə şəhərində görmə üzrə əlilliyi olan 18 yaşına çatmayan şəxslər (uşaqlar) üçün Novruz Bayramına həsr edilmiş bayram şənliyi təşkil edilmişdir.
Qayğıya Ehtiyacı olan Şəxslərə Sosial Dəstək İctimai Birliyi-“QEOŞSD” İ.B. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi ilə  Novruz bayramı” münasibətilə 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər üçün bayram tədbirlərinin təşkili”  adlı layihə çərçivəsində bayram şənlikləri təşkil edilmişdir.
Bayram şənliyində  yuxarıda adları qeyd edilən bölgələr üzrə görmə imkanları məhdud  olan uşaqların bayram şənliyində iştirakı təmin edilmiş və uşaq və yeniyetmələrinşənlikdə iştirakının rahatlığının təmin edilməsi üçün  müyəssər şərait qurulmuşdur.
Bayram şənliyi Gəncə şəhəri, “Sərinim” Restoranındatəşkil edilmişdir.
Şənlikdə Gəncə Şəhərində eləcə  də ətraf Samux, Tovuz, Göygöl, Daşkəsən, Goranboy, Ucar və Yevlax rayonlarında yaşayan görmə məhdudiyyətli uşaq və yeniyetmələr iştirak etmişdirlər.
Bayram şənlinliklərində   gözdən əlil uşaqlar üçün müyəssər oyun və şou proqramlarla yanaşı, yemək və Novruz bayramına xas elementlə bəzədilmiş şirniyyat süfrəsi eləcə dətiflo (müyəssər musiqi texnikası-qulaqlıqlar) hədiyyələr təqdim edilmişdir.
Şənlikdə yüzdən çox  uşaq və onları müşayiət edən şəxslər iştirak etmişdirlər.
Şənlikdə Novruz Bayramı personajları ilə yanaşı el adət ənənələri və görmə məhdudiyyətli uşaqlar üçün müyəssər əyləncələr təşkil olunmuşdur.
Bayram şənliyinin  təşkilatçısı Qayğıya Ehtiyacı olan Şəxslərə Sosial Dəstək İctimai Birliyi-nin rəhbəri Reyhan Cəfərova çıxışında Sosial Xidmətlər Agentliyinə və tədbirdə iştirak edən gözdən əlil uşaqlar və onları müşayiət edən şəxslərə  xüsusi təşəkkürünü bildirdi.
Bayram şənliyinə dəstək verən Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti və Cəmiyyətin Gəncə şəhər regional Təşkilatının rəhbərliyi bu tip tədbirlərin təşkili istiqamətində Sosial Xidmətlər Agentiliyinə və xüsusən də  ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevə xüsusi təşəkkürünü bildirmişdirlər.
AzGƏC-in  sədri S. Abdullayev çıxışında belə şənliklərin təşkilini ölkə rəhbərliyinin əlil vətəndaşlara qayğı və diqqətinin bariz nümunəsi olduğunu və əlil və tipik insan cəmiyyətləri arasında mövcud süni baryerlərin qaldırılması istiqamətində öz töhfəsini verdiyini qeyd etmişdir. S. Abdulllayevhəmçinin ölkəmizin əlil vətəndaşa xüsusilə əlilliyin ən ağır kateqoriyası olan gözdən əlilliyə göstərdiyi diqqət və ehtiramın ökəmizdə günü-gündən mədəni inkişaf və sivil yaşam tərzinin yüksəlişindən xəbər verdiyini və bu sahədə ölkə rəhbərinin xüsusi diqqətini bir daha vurğulayaraq şənliyin təşkili istiqamətində əməyi olan hər kəsə minnətdarlığını bildirdi.

В городе Гянджа для инвалидов по зрению (детей) до 18 лет организовано праздничное торжество, посвящённое Навруз Байраму.
Общественное объединение социальной поддержки лиц, нуждающихся в уходе- «QEOŞSD» И.Б. По заказу Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения в рамках проекта «Организация праздничных мероприятий для инвалидов до 18 лет по случаю праздника Навруз» были организованы праздничные вечера.
На праздновании праздника было обеспечено участие слабовидящих детей из вышеуказанных регионов, а также созданы соответствующие условия, обеспечивающие удобство участия детей и подростков в празднике.
Праздничный вечер был организован в ресторане «Сэриним» города Гянджа.
В празднике приняли участие слабовидящие дети и подростки, проживающие в городе Гянджа, а также в близлежащих районах Самух, Товуз, Гёйгёль, Дашкасан, Геранбой, Уджар и Евлах.
Помимо доступных игровых и шоу-программ для детей с нарушениями зрения, на праздничных торжествах были представлены угощения и сладости, украшенные элементами, характерными для праздника Навруз, а также подарки-детифло (доступная музыкальная аппаратура-наушники).
В празднике приняли участие более ста детей и сопровождающих их лиц.
Помимо героев праздника Новруз, на празднике были организованы народные традиции и доступные развлечения для детей с нарушениями зрения.
В своем выступлении руководитель Общественного союза социальной поддержки лиц, нуждающихся в уходе, организатор праздничного торжества Рейхан Джафарова выразила особую благодарность Агентству социальных услуг и детям с нарушениями зрения, участвовавшим в мероприятии, и сопровождающим. их.
Руководство Общества инвалидов по зрению Азербайджана и Гянджинской региональной организации общества, поддержавшее празднование праздника, выразило особую благодарность Агентству социальных услуг и особенно президенту страны господину Ильхаму Алиеву за организацию подобных мероприятий.
В своем выступлении председатель АзГАК С.Абдуллаев отметил, что организация подобных торжеств является ярким примером заботы и внимания руководства страны к гражданам с ограниченными возможностями и способствует устранению существующих искусственных барьеров между инвалидами и типичными людьми. человеческие общества. С.Абдуллаев также отметил, что внимание и уважение, оказываемые нашей страной к гражданам с ограниченными возможностями, особенно к самой тяжелой категории инвалидности – инвалидности по зрению, свидетельствуют о ежедневном подъеме культурного развития и цивилизованного образа жизни в нашей стране.