“Qayğıya ehtiyacı olan şəxslərə sosial dəstək” İctimai Birliyi 01 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə “Biznes gözlə deyil, məntiqlə idarə olunur” adlı layihəsini başa çatmışdır.
Sözügedən layihə 3 ay müddətində icra edilmişdir. Layihə çərçivəsində Qayğıya ehtiyacı olan şəxslərə sosial dəstək İB Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti ilə əməkdaşlıq edərək görmə məhdudiyyəti olan yeniyetmə və gənclərə biznesin qurulmasına dair təlimlər təşkil etmişdir. Təlimlər “Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 5 saylı internat məktəbi”ndə və Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətində keçirilmişdir.
Layihə müddətində 10 nəfər yeniyetmə və gəncə onlayn binesin qurulmasına və idarəedilməsinə dair təlimlər keçirilmişdir. Təlimlər zamanı görmə üzrə əlilliyi olan yeniyetmə və gənclərə sosial şəbəkələr üzərindən kiçik biznesin qurulması və idarəedilməsi üçün müyəssər peşələr haqında nəzəri və praktiki məlumatlar verilmişdir. Təlimə cəlb olunmuş şəxslərə eyni zamanda seçdikləri peşənin inkişaf etdirilməsi üçün Dövlət Məşğulluq Agentliyinin “Özünəməşğulllq” proqramına qoşularaq maliyyə mənbələrinin əldə edilməsi yolları öyrədilmişdir.
Layihənin təqdimatı 03 dekabr Beynəlxalq Əlillər Günü ərəfəsində yəni 02 dekabr 2022-ci il tarixində ADA universiteti və Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti ilə birgə Dədə Qorqud parkında “Güvənli gəzinti” adlı yürüş təşkil edilərək keçiilmişdir. Yürüşün məqsədi görmə üzrə əlilliyi olan şəxslərin bərabər imkan və bacarıqlarının olduğunu ictimayətə çatdırmaq və hər kəsi göz işığının qorunmasına səsləməkdən ibarət olmuşdur.

On December 1, 2022, the Public Union "Social support for people in need of care" completed the project "Business is managed by logic, not by eyes" with the financial assistance of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.
The mentioned project was implemented within 3 months. Within the framework of the project, social support for people in need of care, in cooperation with the Society of Visually Impaired People of Azerbaijan, IB organized business building training for visually impaired teenagers and young people. The trainings were held at "Boarding school No. 5 for children with limited health opportunities" and the Azerbaijan Visually Impaired Society.
During the project, 10 teenagers and young people were trained on the construction and management of an online website. During the training, teenagers and young people with visual disabilities were given theoretical and practical information about possible professions for building and managing a small business through social networks. At the same time, the persons involved in the training were taught ways to obtain financial resources by joining the "Self-Employment" program of the State Employment Agency for the development of their chosen profession.