Görmə məhdudiyyəti olan uşaqların bayram sevinci
Bayram tədbiri Qayğıya Ehtiyacı olan Şəxslərə Sosial Dəstək İctimai Birliyi (QEOŞSD) və "Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi ilə birgə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi ilə "Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan ailələrin uşaqları üçün (18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş) Yeni il şənliyinin təşkili" layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Bayram şənliyində görmə məhdudiyyəti olan uşaqlar və onların valideynləri iştirak ediblər.
Şənlik Sumqayıt bölgəsindən gələn ailələr üçün xüsusi olaraq təşkil edilib. Belə uşaqlar üçün hər bir tədbir fərdi ehtiyaclara uyğun hazırlanıb və onlara tam müvafiq şərait yaradılıb.
Tədbirin yaddaqalan anlarından biri də müxtəlif nağıl personajlarının təqdim etdiyi şou proqramı olub. Uşaqlar sevdikləri nağıl qəhrəmanlarının canlı çıxışlarını izləyərək Yeni il ruhunu daha dərindən hiss ediblər.
Nağıl qəhrəmanları öz şən və rəngarəng çıxışları ilə uşaqların əhvali-ruhiyyəsini yüksəldiblər. Həmin nağıl qəhrəmanları şənlikdə xüsusi oyunlar və yarışlar da təşkil ediblər. Uşaqlar həm əyləniblər, həm də oyun və yarışmalarda fəal iştirak ediblər.
Tədbirdə tanınmış müğənnilər və musiqiçilər öz çıxışları ilə görmə məhdudiyyəti olan uşaqları və onların ailələrini daha da şənləndiriblər. Musiqiçilər uşaqlara xüsusi olaraq müyəssər formada təqdim etdikləri musiqi nömrələri ilə bayram ovqatını gücləndirib və tədbir iştirakçılarına əsl musiqi zövqü yaşadıblar.
Şənlikdə hər bir uşaq üçün xüsusi hədiyyələr təqdim edilib, onlara müxtəlif təhsil və inkişafetdirici materiallar, eləcə də əyləncəli oyuncaq və texnoloji cihazlar verilib.
Bildirilib ki, bu cür layihələr və tədbirlər cəmiyyətin hər bir üzvünün bərabər imkanlara sahib olması və xüsusi ehtiyacı olan uşaqların həyatlarını zənginləşdirmək məqsədi daşıyır.

Праздничная радость для детей с нарушениями зрения
Организаторами праздничного мероприятия выступили Общественное объединение социальной поддержки лиц, нуждающихся в уходе (ОСПЛИ) и Общественное объединение «Азербайджанское общество инвалидов по зрению» по заказу Агентства социальных служб при Министерстве труда и социальной защиты населения. населения по теме «Для детей из семей, нуждающихся в особой опеке (до 18 лет, имеющих определенную инвалидность)». проводилась в рамках проекта «Организация новогоднего праздника».
В праздничном мероприятии приняли участие дети с нарушениями зрения и их родители.
Праздник был организован специально для семей Сумгаитского района. Каждое мероприятие для таких детей разрабатывается с учетом индивидуальных потребностей и создаются максимально соответствующие им условия.
Одним из запоминающихся моментов мероприятия стала шоу-программа с участием различных сказочных персонажей. Дети глубже ощутили новогоднее настроение, посмотрев живые выступления любимых сказочных героев.
Сказочные герои подняли детям настроение своими веселыми и красочными выступлениями. Герои этих сказок также организовывали на празднике особые игры и конкурсы. Дети весело провели время и активно участвовали в играх и конкурсах.
На мероприятии известные певцы и музыканты развлекали своими выступлениями детей с нарушениями зрения и их семьи. Музыканты дополнили праздничное настроение музыкальными номерами, представленными в доступном формате специально для детей, и подарили участникам мероприятия настоящие музыкальные впечатления.
На празднике каждому ребенку были вручены особые подарки, а также различные обучающие и развивающие материалы, а также забавные игрушки и технологические устройства.
Было отмечено, что подобные проекты и мероприятия направлены на обеспечение равных возможностей для каждого члена общества и обогащение жизни детей с особыми потребностями.