Görmə məhdudiyyəti olan uşaqların bayram sevinci
Bayram tədbiri Qayğıya Ehtiyacı olan Şəxslərə Sosial Dəstək İctimai Birliyi (QEOŞSD) və "Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi ilə birgə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi ilə "Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan ailələrin uşaqları üçün (18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş) Yeni il şənliyinin təşkili" layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Bayram şənliyində görmə məhdudiyyəti olan uşaqlar və onların valideynləri iştirak ediblər.
Şənlik Sumqayıt bölgəsindən gələn ailələr üçün xüsusi olaraq təşkil edilib. Belə uşaqlar üçün hər bir tədbir fərdi ehtiyaclara uyğun hazırlanıb və onlara tam müvafiq şərait yaradılıb.
Tədbirin yaddaqalan anlarından biri də müxtəlif nağıl personajlarının təqdim etdiyi şou proqramı olub. Uşaqlar sevdikləri nağıl qəhrəmanlarının canlı çıxışlarını izləyərək Yeni il ruhunu daha dərindən hiss ediblər.
Nağıl qəhrəmanları öz şən və rəngarəng çıxışları ilə uşaqların əhvali-ruhiyyəsini yüksəldiblər. Həmin nağıl qəhrəmanları şənlikdə xüsusi oyunlar və yarışlar da təşkil ediblər. Uşaqlar həm əyləniblər, həm də oyun və yarışmalarda fəal iştirak ediblər.
Tədbirdə tanınmış müğənnilər və musiqiçilər öz çıxışları ilə görmə məhdudiyyəti olan uşaqları və onların ailələrini daha da şənləndiriblər. Musiqiçilər uşaqlara xüsusi olaraq müyəssər formada təqdim etdikləri musiqi nömrələri ilə bayram ovqatını gücləndirib və tədbir iştirakçılarına əsl musiqi zövqü yaşadıblar.
Şənlikdə hər bir uşaq üçün xüsusi hədiyyələr təqdim edilib, onlara müxtəlif təhsil və inkişafetdirici materiallar, eləcə də əyləncəli oyuncaq və texnoloji cihazlar verilib.
Bildirilib ki, bu cür layihələr və tədbirlər cəmiyyətin hər bir üzvünün bərabər imkanlara sahib olması və xüsusi ehtiyacı olan uşaqların həyatlarını zənginləşdirmək məqsədi daşıyır.

Holiday joy for children with visual impairment
The holiday event was held in conjunction with the Social Support for Persons in Need of Care Public Association (SSCPA) and the "Azerbaijan Society of the Visually Impaired" Public Association, and by order of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population within the framework of the project "Organization of New Year's celebrations for children from families in need of special care (with disabilities under the age of 18)".
Children with visual impairment and their parents participated in the holiday celebration.
The celebration was organized specifically for families from the Sumgayit region. Each event was prepared in accordance with individual needs for such children and fully appropriate conditions were created for them.
One of the memorable moments of the event was the show program presented by various fairy-tale characters. The children felt the New Year spirit more deeply by watching the live performances of their favorite fairy-tale heroes.
Fairy tale heroes raised the children's spirits with their cheerful and colorful performances. The fairy tale heroes also organized special games and competitions at the celebration. The children both had fun and actively participated in the games and competitions.
At the event, well-known singers and musicians further cheered up children with visual impairments and their families with their performances. The musicians strengthened the festive mood with musical numbers they presented to the children in a specially accessible form and gave the event participants a real musical pleasure.
Special gifts were presented to each child at the celebration, and they were given various educational and developmental materials, as well as fun toys and technological devices.
It was noted that such projects and events aim to ensure that every member of society has equal opportunities and to enrich the lives of children with special needs.