Qayğıya ehtiyacı olan şəxslərə sosial dəstək ictimai birliyi “Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti”nin təşkilati dəstəyi ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi ilə “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində “31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik günü” münasibətilə 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər üçün bayram tədbirlərinin təşkili” adlı müsabiqəsi çərçivəsində Zaqatala, Şəki, Qax, Balakən rayonlarında yaşayan görmə üzrə əlilliyi olan 18 yaşadək uşaqlar üçün silsilə bayram şənlikləri keçirilib.
Tədbiri giri sözü ilə açan “Qayğıya Ehtiyacı olan Şəxslərə Sosial Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Reyhan Cəfərova tədbir iştirakçılaırnı qarşıdan gələn bayramlar münasibətilə təbrik edib, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin sədri Səmyar Abdullayev Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərinə diqqət çəkib. Cəmiyyət sədri bildirib ki, məhz Heydər Əliyevin fədakarlığı nəticəsində Azərbaycanın müstəqilliyi nəinki qorunub, həmçinin, ölkəmiz beynəlxalq iqtisadi-siyasi aləmdə öz nüfuzunu gücləndirib, beynəlxalq təşkilatlar, dünya birliyi ilə geniş əlaqələr qurub.
Ümummilli liderin siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirən Səmyar Abdullayev, məhz Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusunun 30 illik erməni işğalına son qoyduğunu vurğulayıb. Səmyar Abdullayev Prezident İlham Əliyevin ad gününü təbrik edib, dövlətimizin öz liderinin rəhbərliyi altında qarşıdakı illərdə yeni-yeni uğurlara imza atacağını bildirib.
Azərbaycan xalqının 2024-cü ilin 7 fevral tarixindəki prezident seçkilərində öz Müzəffər Ali Baş Komandanının namizədliyini dəstəkləyəcəyini bildirən Cəmiyyət sədri qeyd edib ki, həssas kateqoriyadan olan şəxslər kimi gözdən əlillər də İlham Əliyevin namizədliyini müdafiə edəcək.
Bayram şənliyində Zaqatala, Şəki, Qax, Balakən rayonlar üzrə görmə imkanları məhdud olan uşaqların iştirakı təmin edilib, hər bir uşaq üçün müvafiq şərait qurulub.
Zaqatala regionu üzrə bayram şənliyi Zaqatala şəhərinin “Tala Rooms” otel-restoranında təşkil edilib.
Bayram şənliklərində gözdən əlil uşaqlar üçün müyəssər oyun və “Gənc Tamaşaçılar” teatrının aktyorlarının iştirakı ilə təşkil edilmiş şou proqramlarla yanaşı, maraqlı musiqi nömrələri, viktorinalar, flaşmoblar, yemək və şirniyyat süfrəsi ,eləcə də, hədiyyələr təqdim edilib.

With the organizational support of the "Azerbaijan Society of the Visually Impaired", the public association of social support for people in need of care, by order of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, "December 31 - Solidarity of Azerbaijanis of the World within the framework of a series of events dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev" Day" within the framework of the competition "Organization of holiday events for persons with disabilities under 18 years of age", a series of holiday celebrations were held for children under 18 years of age with visual disabilities living in Zagatala, Sheki, Gakh, Balakan districts.
Reyhan Jafarova, the chairman of the Public Union "Social Support to Persons in Need of Care", who opened the event with his opening speech, congratulated the event participants on the occasion of the upcoming holidays and spoke about the importance of the event.
Speaking later, Samyar Abdullayev, chairman of the Society of the Visually Impaired of Azerbaijan, drew attention to the historical services of the great leader Heydar Aliyev. The chairman of the society said that as a result of Heydar Aliyev's sacrifice, Azerbaijan's independence was not only preserved, but also that our country strengthened its authority in the international economic and political world and established extensive relations with international organizations and the world community.
Stating that the policy of the national leader was successfully continued by President Ilham Aliyev, Samyar Abdullayev emphasized that under the leadership of Supreme Commander Muzaffar, the Azerbaijani Army put an end to the 30-year Armenian occupation. Samyar Abdullayev congratulated President Ilham Aliyev on his birthday and said that our country will achieve new successes under the leadership of its leader in the coming years.
Stating that the people of Azerbaijan will support the candidacy of their victorious Commander-in-Chief in the presidential elections on February 7, 2024, the Chairman of the Society noted that visually impaired people will also support the candidacy of Ilham Aliyev, as well as people from vulnerable categories.
The participation of visually impaired children in Zagatala, Sheki, Gakh, Balakan regions was ensured at the holiday celebration, and appropriate conditions were established for each child.
The holiday party for the Zagatala region was organized in the "Tala Rooms" hotel-restaurant of the city of Zagatala.
In addition to an accessible game for visually impaired children and show programs organized with the participation of "Young Spectators" theater actors, interesting musical numbers, quizzes, flash mobs, food and sweets table, as well as gifts were presented at the holiday celebrations.