Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti erməni təxribatı ilə bağlı bəyanat yayıb
“ AzGƏC-in rəhbərliyi böyük təəssüf hissi ilə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri sentyabrın 12-dən 13-nə keçən gecə saatlarında bütün beynalxalq normaları, Azərbaycan və Rusiya ilə bağlanmış üçtərəfli Bəyanatın şərtlərini eləcə də son olaraq Brüssel danışıqları növbəti dəfə qəsdən və kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribat törətmişdir.
Az.GƏC-in hər bir üzvü Ermənistanın növbəti təxribatını beynəlxalq hüquq normalarına zidd və Azərbaycana qarşı məqsədli şəkildə etnik düşmənçilik niyyəti ilə atəşkəsin pozulması kimi hərbi təxribatları dünyəvi hüquq və azadlıqların kobud şəkildə pozulması faktı kimi qiymətləndirir.
Bütün bunlar Ermənistan rəhbərliyinin bölgədə sülhün tərəfdaşı olmadığını və Azərbaycan Respublikasına və Azərbaycan millətinə qarşı yürütdüyü mənfur siyasətin nümunəsidir.
Az.GƏC beynəlxalq təşkilatlar eləcə də Ermənistanın havadralarına səslənərək bu ədalətsizliyin və vandallığın dər hal dayandırlmasını və azad edilmiş Azərbaycan torpaqlarının minalardan təmizlənərək dinc sakinlərin öz evlərinə geri dönmələrinə və bölgədə sülhün bərqərar omasına dəstək göstərilməsinə çağırır.
Sülhün bərqərar olması bu hadisələrin qarşısını almaqla ölkədə əlilliyin səviyyəsinin aşağı salmasına da yardım edir. Belə ki bu hadisələr yüzlərlə insan itkisi və vətəndaşların müharibə əlili olmasına gətirib çıxarır.
Azərbaycan suveren, dünyəvi və sülsevən ölkə olaraq qonşu ölkələrə ərazi iddiasında olmamış və heç bir zaman da hər hansı hərbi təxribatı dəstəkləmişdir.
AzGƏC ölkəmizə qarşı yönələn bu təxribatı qəti şəkildə pisləyərək şəhid olmuş bütün hərbiçilərin ailələrinə dərin hüzünlə başsağlığı verərək onlara uca tanrıdan səbr və dözüm diləyir.
AzGƏC xalqımızı bu çətin zamanda baş vermiş hadisə ilə əlaqədar həm daxildə həmdə ölkə xaricində sapı özüzmüdən olan baltaların yanlış infosmasiyalarına inanmamağa və ölkə başçısı, Ali baş komandan cənab prezident İlham Əliyevin ətrafında birləşərək dəyanətli olmağa çağırır”.

Общество инвалидов по зрению Азербайджана выступило с заявлением по поводу армянской провокации
"Руководство АзГЭК с сожалением сообщает, что подразделения вооруженных сил Армении в ночь с 12 на 13 сентября умышленно и грубо нарушили все международные нормы, условия трехсторонней декларации, заключенной с Азербайджаном и Россией, а также брюссельские переговоры. нарушили государственную границу Азербайджана и Армении и устроили широкомасштабные диверсии в направлениях Дашкесана, Кельбаджара и Лачина.
Каждый член Аз.ГАК оценивает очередную провокацию Армении как грубое нарушение светских прав и свобод, например, нарушение режима прекращения огня с намерением разжечь этническую вражду против Азербайджана, противоречащее нормам международного права.
Все это является примером того, что руководство Армении не является партнером мира в регионе и той ненавистной политики, которую оно проводит в отношении Азербайджанской Республики и азербайджанского народа.
Аз.ПКК обращается к международным организациям, а также к народу Армении как можно скорее остановить эту несправедливость и вандализм, разминировать освобожденные азербайджанские земли и вернуть мирных жителей в свои дома, а также поддержать установление мира в область.
Установление мира помогает снизить уровень инвалидности в стране, предотвращая подобные инциденты. Таким образом, эти события приводят к гибели сотен людей, а граждане становятся инвалидами войны.
Будучи суверенной, светской и миролюбивой страной, Азербайджан никогда не претендовал на территории соседних стран и никогда не поддерживал никакие военные провокации.
AzGĐC категорически осуждает эту провокацию, направленную против нашей страны, выражает глубокие соболезнования семьям всех погибших солдат и молится о терпении и толерантности у Всевышнего Бога.
«АзГАК призывает наш народ не верить ложной информации о топорах, которые используются как внутри страны, так и за ее пределами, и объединиться вокруг главы страны, Верховного Главнокомандующего, господина Президента Ильхама Алиева, и быть стойкий».