Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti erməni təxribatı ilə bağlı bəyanat yayıb
“ AzGƏC-in rəhbərliyi böyük təəssüf hissi ilə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri sentyabrın 12-dən 13-nə keçən gecə saatlarında bütün beynalxalq normaları, Azərbaycan və Rusiya ilə bağlanmış üçtərəfli Bəyanatın şərtlərini eləcə də son olaraq Brüssel danışıqları növbəti dəfə qəsdən və kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribat törətmişdir.
Az.GƏC-in hər bir üzvü Ermənistanın növbəti təxribatını beynəlxalq hüquq normalarına zidd və Azərbaycana qarşı məqsədli şəkildə etnik düşmənçilik niyyəti ilə atəşkəsin pozulması kimi hərbi təxribatları dünyəvi hüquq və azadlıqların kobud şəkildə pozulması faktı kimi qiymətləndirir.
Bütün bunlar Ermənistan rəhbərliyinin bölgədə sülhün tərəfdaşı olmadığını və Azərbaycan Respublikasına və Azərbaycan millətinə qarşı yürütdüyü mənfur siyasətin nümunəsidir.
Az.GƏC beynəlxalq təşkilatlar eləcə də Ermənistanın havadralarına səslənərək bu ədalətsizliyin və vandallığın dər hal dayandırlmasını və azad edilmiş Azərbaycan torpaqlarının minalardan təmizlənərək dinc sakinlərin öz evlərinə geri dönmələrinə və bölgədə sülhün bərqərar omasına dəstək göstərilməsinə çağırır.
Sülhün bərqərar olması bu hadisələrin qarşısını almaqla ölkədə əlilliyin səviyyəsinin aşağı salmasına da yardım edir. Belə ki bu hadisələr yüzlərlə insan itkisi və vətəndaşların müharibə əlili olmasına gətirib çıxarır.
Azərbaycan suveren, dünyəvi və sülsevən ölkə olaraq qonşu ölkələrə ərazi iddiasında olmamış və heç bir zaman da hər hansı hərbi təxribatı dəstəkləmişdir.
AzGƏC ölkəmizə qarşı yönələn bu təxribatı qəti şəkildə pisləyərək şəhid olmuş bütün hərbiçilərin ailələrinə dərin hüzünlə başsağlığı verərək onlara uca tanrıdan səbr və dözüm diləyir.
AzGƏC xalqımızı bu çətin zamanda baş vermiş hadisə ilə əlaqədar həm daxildə həmdə ölkə xaricində sapı özüzmüdən olan baltaların yanlış infosmasiyalarına inanmamağa və ölkə başçısı, Ali baş komandan cənab prezident İlham Əliyevin ətrafında birləşərək dəyanətli olmağa çağırır”.

The Society of the Visually Impaired of Azerbaijan issued a statement on the Armenian provocation
"The management of AzGEC regretfully informs that the units of the Armenian armed forces on the night of September 12-13 deliberately and rudely violated all international norms, the conditions of the tripartite declaration concluded with Azerbaijan and Russia, as well as the Brussels negotiations. violated the Azerbaijan-Armenia state border and caused large-scale sabotage in the directions of Dashkasan, Kalbajar and Lachin.
Each member of the Az. GAC assesses the next provocation of Armenia as a gross violation of secular rights and freedoms, such as violation of the ceasefire with the intention of ethnic enmity against Azerbaijan, contrary to international law norms.
All this is an example of the fact that the Armenian leadership is not a partner of peace in the region and of the hateful policy it carries out against the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijani nation.
Az.GAC appeals to international organizations as well as to the people of Armenia to stop this injustice and vandalism as soon as possible and to clear the freed Azerbaijani lands of mines and return the peaceful residents to their homes and to support the establishment of peace in the region.
The establishment of peace helps to reduce the level of disability in the country by preventing these incidents. So these events lead to the loss of hundreds of lives and citizens becoming war disabled.
As a sovereign, secular and peace-loving country, Azerbaijan has never claimed territory against neighboring countries and has never supported any military provocation.
AzGĐC categorically condemns this provocation directed against our country, expresses deep condolences to the families of all martyred soldiers, and prays for patience and tolerance from the Almighty God.
"AzGAC urges our people not to believe the false information of the axes that are being used both inside and outside the country and to unite around the head of the country, the Supreme Commander-in-Chief, Mr. President Ilham Aliyev, and be steadfast."